SAP2000 KURSU İÇERİĞİ (36 SAAT)

SAP2000, her türlü yapı sisteminin tasarım ve analizi için kullanılan bir inşaat mühendisliği programıdır. “Structural Analysis Program” sözcüğünün baş harflerinin birleştirilmesiyle oluşan SAP sözcüğü, “Yapısal Analiz Programı” anlamına gelmektedir. SAP2000 kullanarak iki boyutludan üç boyutluya, basit geometriden kompleks geometriye pek çok yapı modellenebilir, analizi yapılabilir ve optimize edilebilir. Nesne tabanlı bir modelleme ortamı sunan SAP2000, bu özelliğiyle mühendislik süreçlerini hızlandırır.

SAP2000 programı ile birlikte gelen SAPFire Analysis Engine adlı modül sayesinde detaylı sonlu eleman analizi yapılabilir. Finite Element Analysis adı verilen bu yöntem sayesinde karmaşık geometriler sonlu sayıda elemana bölünerek her birinin ayrı ayrı gerilme analizi yapılır, ardından çıkan sonuçlar birleştirilerek tek bir seferde gerilme analizinin mümkün olmadığı parçaların analizinin doğru bir şekilde yapılması sağlanır.

Mühendislerin kullanımını kolaylaştırmak için çok sayıda mühendis grubu tarafından geliştirilen SAP2000 programı, deneyimsiz kullanıcıların bile kolaylıkla yapı sistemlerini tasarlamasına olanak sağlar. Entegre modelleme şablonları, ileri analiz seçenekleri, tasarım optimizasyon işlemleri ve özelleştirilebilir rapor çıktılarıyla profesyoneller için de güçlü bir modelleme platformudur.

gen stüdyo
İnşaat Eğitimleri

Bu eğitimi kimler alabilir?

  • İnşaat Mühendisleri
  • İnşaat Teknikerleri